Van valami különleges varázsa a levendulának. Nem tudni, hogy a színe, az illata, vagy gyógyító hatása, de az biztos, hogy a levendulaszüret az egyik legnépszerűbb nyári programok egyike. A tó környéke nyaranta csodaszép lila mezőket ad a tájnak, festői környezetben pedig minden adott a kellemes időtöltésre. A Balaton körül több helyen is akár magunk is szedhetünk levendulát, de Tihanyi kirándulás alkalmával rengeteg levendulából készült terméket vásárolhatunk.
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt.
Többféleképpen használták: testre kenve, fürdővizet illatosítottak vele, szappant készítettek belőle, de akár száraz virágát a földre szórva is illatosítottak vele. A néphit szerint a levendula távol tartja az ártó, rontó erőket, szellemeket. Ezt a levendula erős illatával magyarázták.
Az ókori görög, római és Karthágóból származó leletek arról tanúskodnak, hogy az akkori fürdőkben gyakran mártóztak meg levendulában. Egyiptomban balzsamozáshoz használták, Angliában a pestisjárvány idején a csuklóra kötözve viselték. Évszázadokon keresztül használták, mint fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, idegrendszert erősítő szer. Használták még ficam gyógyítására, rovarcsípésre, fogfájás ellen. A 20. század elején a levendula gyógyszerként használatos, hasmenés, köhögés, fejfájás ellen, a II. világháborúban pedig sebfertőtlenítőként. Igen magas illóolaj-tartalma van a levendulának, melyet lepárlással nyernek. Virágként leszedve és csokorba kötve, vagy virágpárnát készítve rengeteg mindenre felhasználható.
A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
Lakótérbe helyezve a frissen vágott vagy szárított virágot, kellemes levendula illat lengi be lakásunkat, a mi örömünkre és a molyok, tetvek, szúnyogok és rovarok szomorúságára, mert azokat elűzi.
A szárított levendulavirág megőrzi illatát és színét. Csokorba kötve árnyas és szellős helyen, felkötve és virággal a föld felé lógatva gondosan szárítsuk meg.
A levendula gyógyhatása alkalmazható például fokozza a testi, lelki frissességet, antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatású. Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszűnteti. A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Enyhíti a napozás okozta leégést. Fürdővízbe cseppentve és kicsi tejet hozzáadva segít, hogy bársonyos legyen bőrünk. Rovarcsípéseket csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását. A levendulából készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó.
HOL SZEDHETÜNK LEVENDULÁT?
TIHANY: A levendula fontos és kiemelt szerepet játszott Tihany történetében, és a mai napig jeles hagyományai vannak a levendula termesztésének és feldolgozásának. Ez a mesés növény megtalálható a legtöbb tihanyi házikó kertjében és levendula mintás kiegészítők formájában az otthonokban is. Megtalálhatjuk a fagyiban, a süteményekben, a limonádékban, csakúgy, mint a szappanokban és a kerámiákra festve is. Nem csoda, hogy itt tartják a legnagyobb hagyományokkal rendelkező és legnépszerűbb levendula fesztivált. A Tihanyi Levendula Fesztivált és Levendula Heteket minden évben megrendezik.
KŐRÖSHEGYI LEVENDULÁS: Ismertségben és népszerűségben a tihanyi levendulással vetekszik a Kőröshegyi levendulás. A falu a Balaton déli partjától mintegy három kilométerre fekszik, a Balatonboglári borvidék részét képezi. A csodás panorámával rendelkező, 12 hektáron parkosított területen 8 hektár francia és angol levendula várja a látogatókat, családbarát programok, koncertek színesítik az élményt. Nyár kezdetétől egészen augusztus közepéig van lehetőség itt a levendulaszüretre.
Dörgicsei Levendula Major és Levendárium
Dörgicse a Káli-medence egyik leghangulatosabb falvacskája. Híres Árpád-kori látványossága, a felsődörgicsei Szent Péter templomrom szomszédságában található a Dörgicsei Levendula Major és Levendárium, ahol 2002 őszén ültették az első töveket. A Levendárium ma már biodinamikus gazdaságként működik.
Magyar Provence
Monoszló külterületén található a beszédes nevű, 5 hektáros levendulabirtok. A falu a Balatontól 6 kilométerre, a Balaton-felvidék egyik legrejtettebb völgyében található. A Magyar Provence levendulabirtokon a szokásosnál hosszabban lehet virágzó levendulát találni. A francia levendulával kezdődik a virágzás, az egész ültetvény legszebb területe a francia levendulaföld egyhektáros területe. Csend és madárcsicsergés várja itt a
Néhány TIPP:
Levendula gyógytea készítése: Enyhe idegnyugtató hatású, fejfájást és fájdalmat csillapító, görcsoldó, segíti az emésztést, csökkenti az ideg alapú gyomor- és bélbántalmakat, a stressz okozta magas vérnyomást, az alvászavarokat.
- Migrén elleni tea: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g szárított levendulát, 5 percig hagyjuk állni, mézzel édesítünk.
- Légutakra: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g levendulavirágot és 20 g fodormentalevelet. Naponta 3szor egy csészével.
- A nyugalomért: 3-4 teáskanál szárított levendula leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk. Mézzel fogyasztjuk.
- Alvászavar, idegesség ellen: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefödve, majd szűrjük le. Az esti órákban, lefekvés előtt igyunk belőle. 1-2 csészével.
Levendulalolaj a párologtatóba
A levendulaolaj párologtatása megnyugvás, a feszültségcsillapítás eszköze lehet. A levendulaolajt vegyíthetjük citromfű és eukaliptuszolajjal. Pár csepp olaját párologtató lámpába vagy vízzel teli tálkába csöppentünk, és a fűtőtestre teszünk. (fejfájás, alacsony vérnyomás)
Levendulás méz házilag:
Hozzávalók: 1 üveg méz, 8 levendula ág.
Elkészítése: melegítsük fel együtt az üveg mézet és a levendulavirágot, majd hagyjuk kihűlni.